Ridaõng on kalameestele tuttav mitte ainult Eesti saartel ja läänerannikul, üha enam võib kohata õnge laskjaid põhjarannikul ja Eesti järvedel.Viimati oli näha üritajaid lausa Tallinna külje all, Kakumäe rannas. Võrratult populaarsem on ridaõng muidugi Ahvenamaal, Soomes, Rootsis ja Norras. Põhjuseid on mitmeid, kõige olulisem on muidugi meie kaua traataiaga suletud meri.

Ridaõnge soetamisel on Skandinaaviamaades muidugi suurem valik kui kodumaises kaubanduses,valida võib mitmesuguse pikkuse,konksude arvu,materjali ja kasti kuju vahel. Kogenud kalamees valib endale õnge kvaliteeti ja kalastamise mugavust silmas pidades.Ridaõnge maksumust arvestades võib ostmisel väga mööda panna. Kui siinkohal tohib nõu anda siis valiku puhul tuleks kindlasti jälgida liini materjali, konksude kvaliteeti ja kasti vastupidavust. Vältida tuleks puuvillast valmistatud nööri, hea kui kapronnöör on immutatud mõne loodusliku ainega,  näiteks linaseemneõliga. Immutamine annab nöörile loodusliku värvi ja vajaliku jäikuse,  see omakorda väldib nööri sassiminekut kastis ja kasutamisel, liini värv ja lõhn võivad ka kalale teatud mõju avaldada. Kõige paremaks liiniks on punutud või vahatatud nöör . Vene päritolu konksud soovitan soojalt vähemalt merest eemal hoida. Ostmisel tasuks jälgida ka sõlmede kvaliteeti, liini ja lipsu ühendav sõlm ei tohiks liinil libiseda. Levinenuim lipsude vahe on 3 - 4 m  ja lipsude pikkus 70sm. Lõheõngedel ulatub vahe kuni 12m ja lipsude pikkus kuni 4m. Uudsena võib nimetada pööriklukkude kasutamist lipsu vahele seotuna. Kalastamisel tuleb tihti ette, et konks on sügaval kala sees, tavaliselt tuleb sellisel juhul lips noaga ära lõigata. Lahenduseks sobibki pööriklukk, mille avamisel jääb teine pool lipsu külge ja asetatakse kasti vahesse, hiljem on hõlbus pooled uuesti ühendada.

 

 

Ridaõnge kastil on oluline tähtsus kalastamise mugavuse seisukohalt, proff teeb kasti ise, valib materjalid ja sõlmib õnge kokku vastavalt oma kogemustele ja harjumustele, algajal ja aega hindaval kalamehel on valida küll kandilise puukasti, hällikujulise puukasti ja ümmarguse Soomes levinud plastmasskasti vahel. Plastkasti kasutamisel olen märganud küll ühte olulist puudust, vahed on nii teravad , et kipuvad nööri vigastama s.t. pikemal kasutamisel tuleb lipsud välja vahetada. Kasti valikul oleneb palju kalastamise harjumusest, mõnele meeldib sööta vahetult enne sisselaskmist, teisele meeldib kaldal juba kõik valmis sättida, ometigi on hea , kui kast kergelt lagunema ei kipuks ja parajalt avar oleks. Hea kui puukasti on ka vastupidavuse eesmärgil linaseemneõliga töödeldud.

Nüüd, kui oleme endale õnge välja valinud või ise valmis meisterdanud võime julgelt teda proovima minna.

Eks iga kalamees teab ise millises veekogus millal ja milline kala liigub. Sellest sõltub suuresti millist sööta kasutada ja kui sügavale õnge lasta. Angerjas tahab ööussi ja madalat vett, nii umbes 1,5m. Kui olete õnge kaldal ära söötnud on hea ussidele peale raputada veidi niisket mulda. Vahetult enne sisselaskmis kastke kast koos õngega korraks vette, vesi teeb liini libedamaks ja teie töö hõlpsamaks. Õnge liini alguses ja lõpus peaks olema umbes 6-8m.vaba nööri, raskuse ja märgi (korgi) sidumiseks . Sidudes liini algusesse raskuse, laseme selle paadi servast põhja, sõudes tasapisi soovitud suunas ja aidates üksteise järel järjekorras lipsud vahedest välja ,jookseb liin ise vette. ui kogu õng on vees,  siduge lõppu teine raskus ja ärge unustage korki. Lastes õnge vette ööseks on hommikul hea korgist alustada. Eemaldades kalad lapake liin tagasi kasti ja asetage lipsud ranges järjekorras oma vahedesse. Toimides nii ei ole karta õnge sassiminekut ja teie ridaõng on kasutatav koheselt järgmiseks söötmiseks.

Söödana võib kasutada ka silgutükke, kreveti sabasid  ja elussööta. Lõhe ja koha tahavad et liin ei oleks põhjas,  seda on lihtne saavutada väikeste korkide lisamisega iga 10-20m.tagant. Muidugi on võimalik ühel ajal kasutada mitut ridaõnge, sidudes lihtsalt otsad omavahel kokku. Võin kinnitada, et ridaõngega kalastamine pole sugugi keeruline ettevõtmine nagu esialgu võib tunduda.

Kalurid vöivad rääkida, et vahest on vesi nii selge ja kala ei lähe võrku ega mõrda, ridaõnge tasub aga proovida igal ajal !